Tak tady bych chtěl aspoň trochu přiblížit hlavní hrdiny seriálu (klikněte na postavu, o které chcete vědět to nejpodstatnější). Pokud by někdo měl nějaké otázky, rád mu na ně odpovím a obojí uveřejním na webu.

Tak a dem na to. První je Arnold J. Rimmer. Jako nejmladší ze čtyř bratrů byl Arnold neustále prvokován a napadán a to jak ze strany svých bratrů, tak ze strany svého otce (natahoval své syny na skřipci a u jídla zadával otázky z astronavigace - Rimmer kvůli své hlouposti málem zemřel hladem). Ve 14 letech zažaloval své rodiče.

 Nastoupil na těžařskou loď Červený Trpaslík jako třetí technik, později byl povýšen na druhého technika a třetím technikem se stal Lister. Poté co Rimmer vyhladil celou posádku na Trpaslíku (a sebe též) tím, že neopravil tepelný štít, byl převeden na hologram. Když se Lister probral ze stáze, našel akorát to, co se vyvinulo z jeho kočky a Rimmerův hologram.

V seriálu se objevil i Rimmerův duplikát, tedy druhý "holoRimmer". Ten je i v knize Červený trpaslík, ale byl to hologram používající paměť lodi Nova 5 a ne Červeného trpaslíka. Původně chtěl získat z lodi Nova 5 nového přítele v podobě jiného hologramu, ale všechny disky na Nově 5 byly poškozené. Tak jednoduše udělal svoji kopii. Přátelství se sebou samým šlo ale brzy do háje a duplikát byl vymazán.

Rimmerův nudný život se ale stal velmi zajímavým. Ne sice pro něj, zato pro čtenáře ano. Potká svého syna (v televizním seriálu místo něj byl Eso Rimmer), zachrání celou posádku a nakonec se pro ni obětuje.

Nahoru


 

Dave Lister. Syrotek, nalezen pod kulečníkovým stolem někdy v listopadu 2155. V seriálu se seznamujeme s Listerem na těžařské lodi Červený Trpaslík. Pokud jste nečetli knihu Červený Trpaslík - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče, tak si nevíte jak se Lister na loď dostal. Je to jednoduché. Když slavil své narozeniny (24), potloukal se po londýnských barech až se probral na Mimasu, jednom ze Saturnových měsíců, bez dokladů a peněz. Živil se pomocí ukradeného hopíka (taxík na Mimasu) a bydlel ve skříňce 4179 na Mimaském hlavním raketovém nádraží. Na loď nastoupil jako 3. technik a většinu už znáte ze seriálu.

To co v seriálu nebylo je prvek z další knihy (Červený Trpaslík - Lepší než život). Lister při hře kulečníku s planetami ztroskotá na jedné z nich a žije zde přibližně 30 let na své švábí farmě. Posádce lodi trvalo dlouho, než Listera zachránila, protože Červený trpaslík uvízl v černé díře (dilatace času >>> Lister stárl, ostatní ne). Nakonec druhé knihy dokonce zemře při pokusu zabít polymorfa.

Ve třetí knize Lister omládne po boku svojí lásky, odchová své dva syny (miJ a yelxaB) a pak se vrátí (i s Kochanskou) na Červeného trpaslíka. Bohužel při průletu černou dírou se Dave ocitl v jiné dimenzi atd. atd. .... a nakonec pobil všechny padouchy a žil s Kochanskou šťastně až nadosmrti.

Nahoru


 

Kocour je tvor, který se vyvinul z kočky domácí. Přesněji řečeno z kočky, kterou si Lister koupil, jen aby se dostal do stáze a nemusel nic dělat než loď dorazí k Zemi. Z Frankensteina se za 3 miliony let vyvinulo kočičí lidstvo, které se nakonec málem vyhubilo.

Radioaktivní nehoda, která na lodi vypukla, donutila Hollyho, aby zabezpečil co největší část lodi. Měl na to 15 nanosekund. Tak ochránil nákladový prostor a lodní skladiště.

V nákladovém prostoru se začaly množit 4 Frankensteininy potomci. Kočky se množily 3x do roka a měly vždy přibližně 4 koťata. Frankenstein zemřela v požehnaných 14 letech a nechala po sobě 198 732 koček. Evoluce koček byla podobná jako u člověka. Felis erectus se vyzančoval prsty místo drápů, chodil po čtyřech a vyráběl primitivní dřevěnné nástroje. Přišel mor a většina koček zemřela. Všechno jídlo bylo pryč. Přežilo jen necelých 30 kočičích kmenů. Náhle však jeden kocour povstal a zvedl do výše posvátnou ikonu předávanou z generace na generaci. Byl to kus kovu ve tvaru "V" s otočnou rukojetí. Kočky se modlily ke stříbřité hoře. Vyvolený přiložil ikonuna okraj skály a otočil rukojetí. Skála se otevřela a uvnitř byly zásoby. Dobře vakuované a ochráněné před zubem času. Zrodil se felis sapiens.

Svaté války. Kočky se rozdělily na dvě strany. Jedna věřila, že jejich bohem je Kloister, jenž zachránil svatou matku a byl zrazen zlými lidmi, kteří ji chtěli zabít. Věřily, že se jednou jejich bůh vrátí, aby je odvedl do země zaslíbené. Druhá strana koček věřila v to samé, ale podle nich se jejich bůh nejmenoval Kloister nýbrž Klister. Svaté války trvaly skoro dva tisíce let a pomřely v nich miliony koček. Po příměří byly vyslány flotily ve snaze najít zemi zaslíbenou. Na Červeném trpaslíku nechali jen nemocné a chromé. Ti jeden po druhém umírali. Nakonec zbyli jen dva - jeden mrzák a jedna idiotka. A jednou se jim narodil syn.

Dost historie. Kocour je v podstatě jen marnivý mutant s mizivou inteligencí. To je v podstatě vše byste o něm měli znát.

Nahoru


 

Kryton 2X4B 523P je robot, který se připojil k putování Červeného Trpaslíka po nehodě lodi Nova 5. Loď Nova 5 měla jedinečné poslání. Pomocí termojaderných zbraní měla nechat explodovat přes stovku nov tak, aby se změnily v supernovy a na obloze Země vytvořily nápis Coca-Cola. Prostě obyčejná reklama. Každý bude vědět, co si má dát k pití o svačině a civilizací nikdy nezasaženou černošskou osadu uprostřed Afriky už nikdy nenapadne pít Pepsi. Kryton dělal na lodi v podstatě uklízečku. A to tak dobrou, že se vše lesklo, nikde nebyl prach a podlahy byly dokonale vytřené. Vlastně nejenom podlahy. Bohužel Krytona napadlo umít i hlavní počítač, čímž ho dokonale zkratoval a loď už dál neměla na výběr.

Když Lister objevil Novu 5 a tak i Krytona, vzal robota i loď na Červeného trpaslíka. Co ho ale později asi dost naštvalo bylo to, že se Kryton (po tom co zjistil, že nikdo nepřežil) sám rozebral. Po několika měsících usilovné práce se ale Listerovi povedlo dát ho zase do kupy...

Nahoru


Kochanská - připravuje se

Nahoru